زندگینامه مهندس رضا حمیدی

: رضا حمیدی
: شرکت فرش مشهد
: صنعت – تولید
: ۱۳۱۹/۷/۱
: مشهد
: لیسانس
: ۲۴ سالگی
 فرزند خوب برای پدر و مادرانسانی شایسته برای وطن
چهره‏ها زیر نور آتش تاریک و روشن می‏شدند. هیاهو هر لحظه بیشتر می‏شد همچنان که دود و شعله‏های آتش. خاکستر همه‏جا می‏پاشید و تمامی نداشت ولعِ آتش برای سوزاندن. تلاش‏ها برای خاموش کردنش بی‏نتیجه بود. انگار باید می‏سوزاند و باید این حادثه رقم می‏خورد تا خیلی چیزها مشخص شود.
ایستاده بود. درونش غوغایی بود چون بیرون. ثمره سال‏های زندگی‏اش بود که خاکستر می‏شد و آرام بر زمین می‏نشست. با خود می‏گفت:
«هشتصد تن مواد سوخت، تمام مواد. ساختمون هم که انگار دیگه طاقت نداره و الانه که فرو بریزه. فولاد هم گاهی مغلوب می‏شه! دیگه نمی‏شه ساختمونو سرپا نگه داشت، اما می‏شه از نو ساخت. باید یه بار دیگه شروع کنم، این دفعه اول نیست که باید دوباره بلندشم و ممکنه دفعه آخر هم نباشه».
شاید اگر کس دیگری جای او بود به زانو می‏افتاد و از خدا می‏خواست به معجزه‏ای آتش خاموش شود، اما او ایستاد و از خدا عزمی دو چندان طلبید برای از نو برخاستن. هیاهوها با سقوط سقف ساختمان فرونشست و برای مدت کوتاهی سکوت همه‏جا را فرا گرفت.
– کجا رو باید امضا کنم.
– اینجا رو، زیرشم اسمتو بنویس صادق.
کاغذ و قلم دست به دست می‏چرخید و نام‏ها، برگه سفید را پر می‏کرد. غرق در افکارش بود که کسی آرام به شانه‏اش زد و گفت:
– کارگرا دارن طومار جم می‏کنن.
– طومار برای چی؟!
– دارن طومار جمع می‏کنن که تا وقتی وضع کارخونه خوب نشده حقوقشونو نگیرن. راسته که می‏گن هیچ تلاشی بی‏مزد نمی‏مونه و هیچ خوبی گم نمی‏شه رضا جان.
فردای آن روز وقتی رقبای او اطلاع پیدا کردند که حتی یک کیلوگرم مواد اولیه برای او باقی نمانده است، کامیون‏های مواد اولیه خود را به آنجا فرستادند تا کارخانه «فرش مشهد» حتی برای یک روز هم تعطیل نشود و از کار نیفتد. کامیون‏های حاوی مواد اولیه شرکت‏های ستاره کویر یزد، البرز و فرش شیراز و … از در کارخانه تا سر جاده که حدود پانصد متر با کارخانه فاصله داشت، برای تخلیه مواد صف کشیده بودند. کمک رقبا به هم چیزی است که شاید امروزه کمتر دیده شود و شاید سخت به نظر آید که رقبا در کنار کار و رقابت می‏توانند رابطه دوستانه‏ای نیز با هم داشته باشند. آنها می‏توانند در شرایط دشوار یاور و پشتیبان هم بوده و در کنار هم و برای دستیابی به اهداف مشترک که استقلال و سربلندی ایران است، از صنعت، اقتصاد و فرهنگ کشور دفاع کنند.
*  *  *
در سال ۱۳۱۹ در مشهد به‌دنیا آمدم. پدر و مادرم به‌دلیل علاقه وافری که به امام رضا (ع) داشتند نام رضا را برای من انتخاب کردند. فرزند ارشد خانواده بودم و چهار برادر و دو خواهر داشتم. رابطه‏ام با خانواده همیشه خوب بود. خانواده من از سطح مالی بالایی برخوردار نبودند و زندگی ما به‌واسطه تلاش‏های پدر و قناعت مادر می‏گذشت.
پدرم یک مغازه گلدوزی داشت که چند کارگر در آن کار می‏کردند. آنها بقچه‏های سوزنی، جانماز و پارچه‏های گلدوزی شده تولید می‏کردند و به زائرین امام رضا (ع) می‏فروختند. پدرم برای گذران زندگی بسیار زحمت می‏کشید. همیشه آرزو می‏کردم کاش می‏توانستم کار مستقلی داشته باشم تا بتوانم با درآمدی که به‌دست می‏آورم به پدرم کمک کنم. تابستان‏ها در هر فرصتی که پیش می‏آمد به مغازه پدرم می‏رفتم. او چندبار به من تذکر داده بود که پشت چرخ گلدوزی ننشینم. پدرم که متوجه علاقه من به کار شده بود، جلوی در مغازه بساطی برایم پهن می‏کرد
لیست موفقیت‌ها
– سرمایه‌گذار برگزیده کشور در سال ۱۳۸۴ (وزارت صنایع و معادن)
– واحد صادر‌کننده نمونه استان در سال ۱۳۸۴
– واحد نمونه صنعتی استان در سال ۱۳۸۵
– واحد صادر‌کننده نمونه استان در سال ۱۳۸۵
– پیشکسوت صنعتی نمونه در سال ۱۳۸۵ (وزارت صنایع و معادن)
– نیکوکار نمونه در سال ۱۳۸۳
– واحد تولید‌کننده محصول برتر در سال ۱۳۸۱
– دریافت لوح تقدیر از رئیس جمهور به‌عنوان نیکوکار نمونه
– واحد تولیدی نمونه در سال ۱۳۸۲
– مودی نمونه مالیاتی در سال ۱۳۸۱
– مدیر نمونه در سال ۱۳۷۳
لیست نوآوری‌ها
– طراحی و تولید فرش ماشینی با نخ پشم و ابریشم طبیعی
– مبتکر و اولین تولیدکننده فرش ماشینی مقاوم در برابر گسترش آتش
– طراحی و تولید فرش های ماشینی گل برجسته اکریلی – پلی استر
– طراحی و ساخت سیستم ژاکارد کامپیوتری فرش ماشینی
– طراحی و بهسازی ماشین‌آلات بافندگی و تکمیل فرش ماشینی
شرکت‌های تاسیس شده
– فرش مشهد: تولید انواع فرش ماشینی، پشم خالص، پشم و ابریشم، اکریلیک و پلی پروپیلین در طرح‌ها، رنگ‌ها و سایزهای گوناگون
– چرم مشهد: تولید انواع چرم گوسفندی، بزی و گاوی، البسه چرمی در رنگ‌ها و طرح‌های   گوناگون و دیگر مصنوعات چرمی
– فرش نگین مشهد: تولید انواع فرش ماشینی، اکریلیک، گل‌ابریشم و پلی‌پروپیلین
– پتوی لاله: تولید انواع پتو و پتو راشل
– ریسندگی مشهد: تولید نخ نیم فاستونی
– رنگرزی مشهد: رنگرزی الیاف و نخ
– گندم دشت: تولید انواع نان صنعتی

اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

One Response

  1. با سلام و خدا قوت ممنون از سایت و تمام زحمت هایی که برای معرفی این عزیزان بزرگ که از سرمایه های ملی این کشور هستن به مردم ایران می کشید اگر امکانش هست زندگی نامه تمام رهبران کارافرین رو قرار بدید تا با تمام عزیزان از چگونگی موفقیت و رموز اشنا بشیم سپاس گذارم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *