نشان تجاری خود را برجسته نمایید

«مشتری یا مصرف کننده نهایی وقتی نام تجاری آنها را می شنود چه چیزی در ذهن او تداعی می شود؟ »

متاسفانه بیشتر کسب و کار های کوچک روی این موضوع به اندازه کافی سرمایه گذاری نمی کنند. بیشتر آنها به آن به عنوان کاری که بعداً هم می توان به آن پرداخت، می نگرند و در الویت های خود جایی برای برجسته و شناخته شدن برند خود در نظر نگرفته اند. در حالیکه این مبحث یکی از اصول بنیادی بازاریابی است.

در این مقاله مراحلی را که شرکت های بزرگ و فراملیتی طی کرده اند تا به این مرحله رسیده اند و برنامه ای را که استفاده کرده اند مختصراً مورد بررسی قرار می دهیم البته این برنامه ها و روشها برای کسب و کار های کوچک هم قبل الگو برداری و استفاده است.

۱- در رقابت شرکت کنید.

شما چاره ای جز رقابت در بازار ندارید. بازار های مرتبط را دریابید و اگر بازار های مشابهی یافتید ببینید هر کدام از این بازار ها می توانند جایگزین محصول شما شوند؟ آیا شما هم می توانید چنین محصولی برای مشتریان خود فراهم کنید. مراقب باشید اگر محصول شما برای قسمت کاملا محدودی از بازار طراحی شده باشد ممکن است آن بازار به سادگی از دست برود! بنابراین یکی از استراتژی های بازاریابی شما باید خلق زمینه های جدید، محصولات جدید و بازار های جدید باشد.

۲- مشخص کنید برای چه می خواهید شناخته شده باشید.

وقتی به کلمه نوشابه فکر می کنید اولین چیزی که به فکر شما می رسد چیست؟ مهم این است که این کلمه چه چیزی در ذهن مخاطب تداعی می کند اولین چیزی که شنونده به یاد آن می افتد چیست؟ پس برای خود مشخص کنید شما چه می خواهید وقتی مشتری شما نام تجاری شما را می شنود اولین چیزی که می خواهید در ذهنش تداعی شود چیست؟

۳- به نام شرکت خود بیشتر توجه کنید.

ممکن است برای سازمان یا شرکت خود نامی کاملا مرتبط با کالا ها یا خدمات خود انتخاب کرده باشید حال اگر در آینده کالا یا خدمات جدیدی به محصولات خود اضافه کنید این نام یک محدودیت به شمار می رود. بنابراین در انتخاب نام باید به اندازه کافی آینده نگر باشید.

۴- تصمیم بگیرید محصولات شما باید کدام قسمت از بازار را هدف بگیرد.

آیا می خواهید در بازار محصولات عمومی فعالیت کنید یا در بازار محصولات خاص. کالاهایی در سطح محصولات عمومی ( مانند شیر و نان ) وقتی خریداری می شوند کمتر کسی به نام تجاری آنها نگاه می کند کالایی خاص وقتی خریداری می شوند ۹ نفر از ۱۰ نفر به نام و برند آن توجه می کنند. این در حقیقت فروش یک نام تجاری با ارزش است. شما مشتریان وفاداری پیدا می کنید که نتیجه آن سود بلند مدت است.

۵-استراتژی قیمت گذاری خود را مشخص کنید.

بعد از اینکه بازار هدف خود را مشخص کردید. و فهمیدید که در کدام بازار می خواهید فعالیت کنید نوبت به این می رسد که قیمت محصول خود را مطابق با آن بازار تعیین کنید. همیشه اشتباه همه ما ارائه قیمت پایین برای محصول است چون فکر می کنیم هر چه قیمت پایین تری ارائه دهیم مشتری بیشتری جذب می کنیم در حالیکه قیمت پایین همیشه این شک را در ذهن مشتری می پروراند که کیفیت آن محصول هم پایین است!

مراحل بالا را برای شهرت نام تجاری خود بکار ببندید تا کسب و کار خود را روی بنیانی محکم بنا کنید، بتوانید در آینده رشد بیشتری داشته باشید و در بازار و در ذهن مشتریان جایگاه خود را تثبیت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *